Szafy na broń – czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dodane przez: w: Porady i wskazówki dnia: Komentarz: 0 Odsłon: 12589

PRZEPISY

W 2014 roku, w Polsce weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nakazujące przechowywania broni palnej w szafach/sejfach co najmniej klasy S1 (PN-EN 14450:2006). Rozporządzenie wprowadza również wymóg dla osób posiadających już broń wymiany swoich bezklasowych metalowych szaf na sejfy spełniające normę klasy S1. Na dostosowanie się do powyższych wymogów posiadacze broni dostali 5 lat czyli do końca września 2019. Od tego momentu posiadacze broni muszą posiadać szafy spełniające powyższą klasę.

Dla kogo szafa na broń?

Szafę na broń kupują wszyscy właściciele broni długiej i krótkiej, bez względu na to czy broń przeznaczona jest do użytku profesjonalnego, czy amatorskiego. Ze względu na podział w szafę na broń w szczególności powinni zaopatrzyć się:

 • myśliwi
 • strzelcy sportowi
 • kolekcjonerzy
 • oraz wszystkie osoby przechowujące broń i amunicję w tym m.in. służby mundurowe

Szafy na broń klasy S1 dla myśliwych

·         Myśliwi większość swojej broni posiadają z optyką. Wymusza to pewną minimalna głębokość szafy, w której mieści się owa broń. Absolutne minimum to 350 mm głębokości szafy S1 by móc pomieścić broń z optyką i to nie dużą. Jeżeli chcemy mieć absolutny komfort w użytkowaniu szafy z bronią z każdą optyką to jednak zalecam szafę o głębokości 400 mm. Taka szafa daje możliwość odsunięcia uchwytu piankowego od tylnej ściany szafy, dzięki czemu uzyskujemy więcej miejsca na optykę i nie ma problemu z ciągłym ustawianiem zera.

·         Drugim ważnym kryterium wyboru jest liczba sztuk broni, ile myśliwy posiada lub będzie posiadał. Z doświadczenia podpowiadam, że liczba uchwytów na broń nie oznacza, że tyle broni myśliwy tam zmieści, gdyż standardowy rozstaw pochwytów w piankowym uchwycie na broń to 55 mm lub 65 mm.   Praktyczna podpowiedź to aby kupić szafę z ilością uchwytów o 1 lub nawet 2 więcej niż zamierzamy mieć broni.

·         W tej chwili w zależności od potrzeb dla myśliwych szafy na broń mają od 4 do nawet 20 stu i więcej uchwytów na broń. Głębokość szaf optymalnie to od 400mm do głębszych - nawet do 550 mm (przy ustawianiu broni dwurzędowo). Najczęściej stosowana kolorystyka dla myśliwych to antyczna zieleń lub kolor jasno szary RAL 7035. Można również w standardzie wybrać kolor czarny RAL 9005.

·         Bardzo wygodnym elementem wyposażenia szafy jest wewnętrzny skarbczyk. Idealny do schowania chociażby amunicji i innych akcesoriów.

·         Bardzo interesującym rozwiązaniem jest odsunięcie skarbczyka bądź to od ściany bocznej jak np. w serii Szaf Praktiker, Prezydent lub od ściany tylnej jak w przypadku Szaf Multipraktiker. Oba te rozwiązania pozwalają na swobodne schowanie broni o niestandardowej długości nawet do 1494 mm

·         Niektóre Szafy mają bardzo użyteczną konstrukcję w postaci dodatkowych skrytek i półek na drzwiach. Są to wspomniane już serie Praktiker, Prezydent, Multipraktiker, Multipraktiker Max. Pozwalają one na umieszczenie w nich wszelkich akcesoriów, których zawsze jest mnóstwo.

·         Absolutnie niespotykaną ale wartą uwagi serią szaf jest seria Smart Control. Szafy te pozwalają użytkownikowi aranżować dowolnie wnętrze dzięki dzielonym i przestawnym uchwytom na broń, ruchomej przegrodzie z możliwością przestawienia w dowolne miejsce lub nawet demontażu jej a także ruchomym i przestawnym półkom na wysokości.

·         Standardowo wszystkie szafy dostępne na rynku, wyposażone są w zamek kluczowy (z dwoma kluczami). Istnieje możliwość zastąpienia tego zamka zamkiem szyfrowym mechanicznym lub zamkiem szyfrowym elektronicznym. Każdy z nich ma możliwość zmiany kodów dostępu.

Najlepsze szafy na broń – nasze propozycje dla Myśliwych

  • STALPOL GG 6 STANDARD  – Model 10804

  • STALPOL GG 8 STANDARD  – Model 10806

  • STALPOL GG 10 STANDARD – Model 10901
  • STALPOL GG 12 STANDARD – Model 10903
  • STALPOL GG 15 STANDARD – Model 10906
  • STALPOL GG 10 OPTIMAL  –   Model 12901P
  • i wiele innych.

 

Szafy na broń klasy S1 dla strzelców sportowych i kolekcjonerów.

Strzelcy sportowi w przeciwieństwie do myśliwych potrzebują szaf na broń, gdzie będzie możliwość przechowywania większej ilości amunicji a także broni krótkiej.

Idealne szafy dla strzelców to szafy z przegrodami i półkami. Dają one możliwość regulacji półek na wysokości i przechowywania tam dużej ilości amunicji a także broń krótką. Bardzo często poszukiwaną szafą dla strzelców jest szafa bez zamykanego skarbczyka tylko z półką na broń krótką.  Na rynku dostępne są szafy od 3 do ponad 30 uchwytów na broń długą, przegrodami wraz z półkami. Z uwagi na pozwolenie jakie strzelec otrzymuje to ma on większą paletę wyboru produktów niż potencjalny myśliwy. Jest ono przewidziane na znacznie większą ilość broni aniżeli myśliwy. Dlatego strzelec sportowy powinien kierować się przy wyborze szafy maksymalnym miejscem jakie przewidział na jej postawienie a także maksymalnym budżetem jaki może na nią przeznaczyć, gdyż z czasem zawsze szafa staje się za mała, więc lepiej ten czas opóźnić do maksimum.

Najważniejszym kryterium wyboru zarówno dla strzelca, jak i kolekcjonera powinny być praktyczne rozwiązania szafy jak i maksymalne jej wykorzystanie. Wszelkiego rodzaju półki, półeczki, przegrody, półki na drzwiach, przestawne uchwyty, przegrody, odsunięte skarbczyki lub półki od ścian bocznych i od tylnej ścianki. Na szczęście są już dzisiaj rozwiązania w szafach, które te wymagania spełniają. Serie szaf: Praktiker, Multipraktiker, Multipraktiker Max, President i seria Smart Control. Każda z tych serii jest idealnie skonstruowana na potrzeby strzelca sportowego i kolekcjonera.

Zwłaszcza kolekcjoner na pewno doceni opcję odsuniętego skarbczyka od ściany bocznej lub tylnej, dzięki czemu bez problemu schowa swoje niestandardowej długości okazy jak np. Mosina.

Standardowa kolorystyka szaf to: jasnoszary RAL 7035, czarny RAL 9005 i zielony antyczny.

Standardowo wszystkie szafy dostępne na rynku, wyposażone są w zamek kluczowy (z dwoma kluczami). Istnieje możliwość zastąpienia tego zamka zamkiem szyfrowym mechanicznym lub zamkiem szyfrowym elektronicznym. Każdy z nich ma możliwość zmiany kodów dostępu.

Ważnym aspektem przy wyborze szafy jest jej optymalizacja pod swoje potrzeby. Wszak szafę S1 kupujemy w założeniach na całe życie, więc warto ją optymalnie dobrać. I tutaj mimo ogromnej palety wyboru modeli może okazać się, że nie ma tej idealnej. Zawsze czegoś brakuje lub coś przeszkadza. Dlatego, jeżeli jest taka możliwość warto kupić bezpośrednio u Producenta, gdyż ma on możliwość tak dopasować na bazie standardu Szafę, aby spełniła Wasze oczekiwania i daje na to fabryczną gwarancję Producenta i certyfikat takie zmiany obejmuje.

Najlepsze szafy na broń – nasze propozycje dla strzelców i kolekcjonerów

 • STALPOL GG 10 OPTIMAL – Model 12901P
 • STALPOL GG 5 PRAKTIKER SMALL – Model 15031P
 • STALPOL GG 11 PRAKTIKER – Model 15901P
 • STALPOL GG 13 PRAKTIKER – Model 15903P
 • STALPOL GG 15 PRAKTIKER – Model 15905P
 • STALPOL GG 28 PRESIDENT – Model 15000P
 • STALPOL GG 19 MULTI PRAKTIKER – Model 17903P
 • STALPOL GG 31 MULTI PRAKTIKER – Model 17000P
 • STALPOL GG 50 MULTI PRAKTIKER+ – Model 18000
 • STALPOL GG 35 PRAKTIKER MAX – Model 19905P
 • STALPOL GG 12 SMART Z PÓŁKAMI – Model 13903
 • wiele innych.

 

Podsumowując, że w świetle obowiązujących obecnie przepisów, broń palną należy przechowywać w szafach klasy minimum S1.

Dlatego jako STALPOL – polski PRODUCENT SZAF NA BROŃ z ponad 20 sto letnim doświadczeniem jesteśmy do dyspozycji w kwestii doradztwa, wyboru oraz pomocy przy zakupie szafy klasy S1.

Zostaw komentarz