Wybieramy zamek sejfowy czyli... wszystko o zamkach do sejfu/szafy na broń S1

Dodane przez: w: Porady i wskazówki dnia: Komentarz: 0 Odsłon: 23035

JAKI ZAMEK  WYBRAĆ DO SWOJEJ SZAFY NA BROŃ S1?

Zastanawiasz się nad wyborem zamka do Swojej szafy na broń S1 lub sejfu? Czy lepszy będzie zamek na klucz, kod, a może na odcisk palca? W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi nam się zamek biometryczny, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny zamek kluczowy? 

Poniżej przeanalizujemy cztery rodzaje zamków: zamki kluczowe, zamki szyfrowe – mechaniczne, zamki szyfrowe – elektroniczne i zamki biometryczne na linie papilarne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i niewątpliwie każdy z nich znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. 

ZAMEK KLUCZOWY

Jest to najbardziej tradycyjny typ zamka. Do jego otwarcia potrzeba fizycznego posiadania klucza,  który jest trudny do podrobienia i przez to  właśnie ten typ zamka jest najczęściej stosowany. Złodziej do podrobienia klucza potrzebuje jego odcisku, gdyż każdy klucz jest odlewany. Zamki kluczowe są najtańszą opcją z całej palety zamków do szaf na broń klasy S1. Standardowym wyposażeniem szaf na broń klasy S1 jest certyfikowany zamek kluczowy klasy A z dwoma kluczami, który jest już w cenie szafy. Pamiętajmy jednocześnie o bardzo ważnej kwestii: zgodnie z rozporządzeniem, za odpowiednie zabezpieczenie i ochronę przed dostępem do broni osób nieuprawnionych (np. dzieci) odpowiada właściciel szafy i to on tym samym odpowiada za klucze. I tu pojawia się jedna z głównych wad zamka kluczowego. Klucze zawsze trzeba mieć przy sobie (a są one duże i niewygodne), przez co niestety można je zgubić, mogą ulec uszkodzeniu, bądź też mogą zostać ukradzione. Można je oczywiście mieć schowane gdzieś w domu w innym bezpiecznym miejscu. Kolejną wadą zamka kluczowego jest kruchość samych kluczy. Jako odlew podczas eksploatacji,  mają tendencję do złamania pióra klucza albo nawet całego klucza.

ZALETY:

 • niska cena (najtańsza wersja zamka)
 • prosta obsługa,
 • trudny do podrobienia klucz (potrzebny jest jego odcisk),

WADY:

 • konieczność noszenia niewygodnych kluczy albo zabezpieczenia ich,
 • stosunkowo duża kruchość kluczy

ZAMEK SZYFROWY MECHANICZNY

Najbardziej znany z filmów gangsterskich i nie tylko typ zamka, w który złodziej musi się wsłuchać, aby go otworzyć. W rzeczywistości otwarcie takiego zamka,  jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. W dobrych szafach na broń S1 stosuje się zamki szyfrowe mechaniczne klasy bezpieczeństwa B. Nie wymagają one posiadania klucza jak w zamkach kluczowych. Zamek szyfrowy mechaniczny jest otwierany kombinacją cyfr, którą trzeba zapamiętać, a także wykazać się dużą precyzją i skupieniem w trakcie jej wprowadzania. Dodam jeszcze, iż ważna jest umiejętność dobrej i uważnej obserwacji, gdyż nacięcia na pokrętle muszą idealnie pasować do nacięć na tarczy zamka. Minimalne przesunięcie w prawo albo w lewo skutkuje, koniecznością powtórzenia całej operacji otwierania zamka. Przy konieczności szybkiego otwarcia szafy na broń S1, może to okazać się problematyczne. Podobnej dużej uważności i koncentracji potrzeba przy operacji zmiany szyfru, gdyż wymaga ona także dużej precyzji i cierpliwości. Bardzo łatwo także przy przestawianiu szyfru popełnić błąd i ustawić inną kombinację cyfr od tej, jaką sobie zaplanowaliśmy, z uwagi na możliwość nienajechania na nacięcia tarczy. Zaletą tych zamków jest niewątpliwie to, że są bezpieczne, nie wymagają noszenia kluczy, a wprowadzana kombinacja jest trudniejsza do podejrzenia niż przy zamkach szyfrowych elektronicznych przez inne osoby. Przewagą tych zamków w stosunku na przykład  do elektronicznych jest to, że nie wymagają baterii i tym samym nie musimy pamiętać o ich wymianie. 

ZALETY:

 • nie wymaga noszenia kluczy,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • kombinację cyfr można zmieniać kiedy chcemy i jak chcemy,
 • nie wymaga posiadania baterii jak w przypadku elektronicznych zamków,
 • trudna do podejrzenia kombinacja cyfr przy otwieraniu przez osoby trzecie

WADY:

 • otwarcie wymaga dużej precyzji i skupienia co uniemożliwia szybkie otwarcie,
 • przy zmianie szyfru bardzo łatwo o pomyłkę przy braku precyzji,
 • konieczność pamiętania kodu,
 • cena dobrych zamków w klasie B dosyć wysoka

ZAMEK SZYFROWY ELEKTRONICZNY

Jest to bardzo wygodny zamek, który nie wymaga noszenia przy sobie klucza. W przeciwieństwie do zamków mechanicznych szyfrowych, szybko się go otwiera, łatwo zmienia kod. Otwierany jest kombinacją cyfr (najczęściej jest to 6 cyfr), które wystarczy zapamiętać. Zamki te zasilane są baterią (najczęściej to płaska 9V), którą należy okresowo wymieniać. W dobrych szafach na broń S1 występują zamki szyfrowe elektroniczne klasy B zewnętrzne i wewnętrzne. 

Zamki elektroniczne zewnętrzne mają baterię na zewnątrz drzwi (znajduje się ona pod klawiaturą zewnętrzną) przez co klawiatura nieco bardziej odstaje od blatu drzwi. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jak zapomnimy o okresowej wymianie baterii, to w prosty sposób możemy to zrobić nawet przy zamkniętej szafie. 

Zamki elektroniczne wewnętrzne baterię mają wewnątrz drzwi. Plusem tego rozwiązania jest to, że klawiatura zewnętrzna nie odstaje poza obrys szafy, przez co można taką szafę na przykład zabudować w drugiej szafie drewnianej. W przypadku, gdy zdarzy się jednak, że zapomnimy o okresowej wymianie baterii, to po prostu pewnego dnia możemy już nie otworzyć naszej szaf. W takiej sytuacji konieczne stanie się użycie awaryjnego otwarcia szafy przy wykorzystaniu drugiej baterii. Klawiatura bowiem na zewnątrz posiada dwa dyskretne nacięcia na tastaturze zewnętrznej. Należy je, przy pomocy nożyka nieco odchylić. Pod spodem znajdują się styki miedziane do których przykładamy nową baterię. Wprowadzamy nasz kod i otwieramy szafę. Po otwarciu szafy na broń S1 znajdujemy puszkę z baterią (najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie ramki drzwi w połowie wysokości), wyciągamy i wymieniamy baterię na nową. Wadą zamków szyfrowych elektronicznych jest dość duże ryzyko podejrzenia kodu przez osoby niepowołane. Jest na to pełna gama sposobów, począwszy od małej kamerki zainstalowanej w pobliżu zamka, przez badanie odcisków palców na klawiszach a skończywszy na sprawdzaniu temperatury klawiszy po wprowadzeniu kodu. Dlatego ważne jest aby okresowo zmieniać kod w naszej szafie na broń S1.

ZALETY:

 • nie wymaga noszenia kluczy,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • kombinację cyfr można zmieniać kiedy chcemy i jak chcemy,
 • prosta i szybka obsługa przy otwieraniu i zmianie kodu,

WADY:

 • duże ryzyko podejrzenia kodu,
 • konieczność okresowej wymiany baterii,
 • cena dobrych zamków w klasie B dosyć wysoka,
 • konieczność pamiętania kodu, gdyż większość zamków elektronicznych nie ma otwierania awaryjnego

ZAMEK BIOMETRYCZNY NA LINIE PAPILARNE

Jest to najbardziej nowoczesny typ zamka, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody. Gwarantuje także najszybszy dostęp do szafy na broń S1. Wystarczy przyłożyć palec, by system zeskanował odcisk, porównał go z zakodowanym wzorem i otworzył szafę na broń S1 lub sejf. W dobrych szafach na broń S1 stosuje się zamki biometryczne klasy B. Dobre zamki biometryczne mają możliwość również otwierania kodem, czyli posiadają klawiaturę taką samą jaką mają zamki szyfrowe elektroniczne. Czyli taki zamek można otworzyć zarówno samym kodem, tak jak w przypadku samego zamka elektronicznego, jak i samym odciskiem palca. W dobrych zamkach biometrycznych istnieje możliwość zaprogramowania nawet do 15 różnych odcisków palca. Czytnik linii papilarnych odczytuje również temperaturę palca i jest wrażliwy na jej zmianę. Dodatkowo dobre zamki biometryczne są odporne na impuls elektromagnetyczny EMP.  

ZALETY:

 • nie wymaga noszenia kluczy,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa,
 • alternatywne otwieranie palcem lub szyfrem,
 • możliwość zaprogramowania do 15 różnych odcisków palca,
 • kombinację cyfr można zmieniać kiedy chcemy i jak chcemy,
 • prosta i szybka obsługa przy otwieraniu i zmianie kodu,
 • najszybszy dostęp do szafy przy użyciu palca,
 • możliwość otwarcia zamka w przypadku zapomnienia kodu, gdyż system pamięta odcisk palca,
 • odporność na impuls elektromagnetyczny EMP

WADY:

 • konieczność okresowej wymiany baterii,
 • cena dobrych zamków biometrycznych w klasie B wysoka

PODSUMOWANIE

Najbardziej ekonomicznym zamkiem jest zamek kluczowy z uwagi na prostą obsługę i niską cenę. Wadą tego typu zamka jest niewątpliwie konieczność zabezpieczenia kluczy. Zamki szyfrowe mechaniczne tego problemu nie mają, jednak wymagają dużej wprawy i cierpliwości przy otwieraniu. Zamki szyfrowe elektroniczne charakteryzuje prostota otwierania i zmiany kodu oraz brak konieczności noszenia kluczy. Zamek biometryczny na odcisk palca zapewnia szybkość dostępu i możliwość otwarcia szafy na broń S1 nawet w przypadku zapomnienia kodu.

Link do zamków:

https://www.sejfy-stalpol.pl/77-zamki

Zostaw komentarz